Student’s experiences from the exchange – Hanane Ouellabi

“Putovanja nam omogućavaju da obogatimo svoj život novim iskustvima, da uživamo i da se obrazujemo. Takođe omogućavaju čovjeku da nauči poštovati strane kulture i uspostavi prijateljstva, te iznad svega doprinese međunarodnoj saradnji i miru širom svijeta. Zapravo, sve što je rečeno potpuno je istinito. Moje ime je Hanane Ouellabi i ja sam jedna od studentkinja koja je preko Erasmus + programa na razmeni u Srbiji na Internacionalnom Univerzitetu u Novom Pazaru. Dolazim iz Alžira i studiram na Univerzitetu El Oued u Alžiru.

Prije četiri mjeseca počela je moja Erasmus avantura. Bila sam izuzetno uzbuđena da se izložim novoj kulturi koja znači novi jezik, različitu tradiciju i religiju kao i naravno novi drugačiji način razmišljanja. Ljudi Novog Pazara su tako ljubazni, uslužni i simpatični. Osjećam se sigurno kao da sam u svojoj domovini. Iako mi je jezik bio toliko težak za učenje, sa vremenom sam ga počela razumjeti. Bilo mi je malo teško izraziti se, ali uvijek je bilo ljudi koji su mi izlazili u susret, jer dosta ljudi govori engleski jezik. Upoznala sam puno dobrih ljudi sa kojima sam postala prijatelj. Priroda, vrijeme i hrana ovdje su veličanstveni i daju neverovatno pozitivnu energiju. Provesti ramazan daleko od porodice pomalo je tužno, ali nisam mogala osjetiti tu neobičnost ovdje u Novom Pazaru; ono što najviše volim ovdje za vrijeme ramazana jeste pucanje topa koji označava početak iftara.

Jedan uspešan student zapravo i jeste onaj koji se odluči studirati na novom univerzitetu radi upoznavanja novih profesora i adaptiranja na novi način učenja. Uspjeh nije slučajnost, to je naporan rad i žrtvovanje koje se isplati zbog ljubavi prema onome što radite ili učite. Osoblje i profesori Internacionalnog Univerziteta u Novom Pazaru su bili od izuzetne pomoći i jako su ljubazni Ja, kao i ostali studenti na razmeni, smo iskusili novi način razmišljanja i podučavanja koji prati karakteristike modernog učenja.

Moje iskustvo razmjene na Internacionalnom Univerzitetu u Novom Pazaru je pri kraju i bez obzira na okolnosti zbog situacije sa COVID-om 19, uspjela sam doživjeti nezaboravne uspomene. Međutim za mene je sve ovo novi početak kojeg sa nestrpljenjem iščekujem. Ovde u Srbiji, Novom Pazaru, sam doživela puno iskustava i naučila još više lekcija, te razvila svoju strast da učim više. I za kraj ću citirati Michelle Obamu koja je jednom prilikom rekla: „Prednosti studiranja u inostranstvu su gotovo beskrajne“.

ENGLISH

“Travel enables us to enrich our lives with new experiences, to enjoy and to be educated, to learn respect for foreign cultures, to establish friendships, and above all to contribute to international cooperation and peace throughout the world. Indeed, all what have been said is totally true. My name is Hanane Ouellabi and I am an exchange student who participated in Erasmus+ Exchange Program in Serbia at the International University of Novi Pazar. I am from Algeria and I study at the University of El Oued.

Four months ago was the beginning of my adventure. I was so excited to expose myself to a new culture which means new language, different traditions and religions, and of course different ways of thinking. People of Novi Pazar are so lovely, helpful and nice. I feel safe as if I am in my home country. Even though the language was so hard for me to learn but with time I start understanding it. It was a little bit difficult to express ourselves and to let them know what we want, but there were always people who helped us because they can speak English. I met a lot of good and kind people and we became friends. Nature, weather, and food here are magnificent and give great positive energy. Spending Ramadan away from family is a little bit sad but I could not feel this strangeness here in Novi Pazar; what I most like is Iftar cannon.

Studying in a new university, meeting new teachers and classmates, and to be enrolled in a new way of learning are what a successful student is looking for. Success is no accident, it is hard work, perseverance, learning, studying, sacrifice, and most of all, love of what you are doing or learning. The staff and the teachers of the university are so serviceable and amiable. We experienced a new way of thinking and teaching which follows the characteristics of modern learning.

“The benefits of studying abroad are almost endless” That’s what Michelle Obama said. The semester is on its way to the end and in the face of COVID 19 and the lockdown but we had experienced unforgettable memories. A new beginning is yet to start. I am eagerly waiting with anticipation. Spending a journey full of experiences and many lessons here in Serbia, Novi Pazar, where I developed my passion to learn more. I have learned that I still have a lot to learn”