Studentski parlament Univerziteta u Novom Pazaru, u saradnji sa Planinarskim društvom Sandžaka, organizirao je predavanje na temu: “ Izvan granica: planinarenje, održivost i uzbudljiv svijet alpinizma.”

Predavač, Basar Čarovac je alpinista iz Novog Pazara, Srbije koji je prvi ispenjao “Sedam vrhova”. Sedam najviših svjetskih kontinentalnih vrhova osvojilo je, prije njega, samo 136 planinara iz cijelog svijeta. Na listi Planinarskog saveza Srbije nalazi se i među deset penjača koji su osvojili Mount Everest. Pored alpinizma, bio je veoma uspješan i u biciklizmu i maratonskom plivanju.

Sedam vrhova koje je osvojio:
Kilimanjaro (5.895), Afrika;
Aconcagua (5.962),Južna Amerika;
Mount Everest (8.850), Azija;
Elbrus (5.642), Evropa;
Vinson (4.897), Antarktik;
Denali (6.194), Sjeverna Amerika;
Karstenove piramide (4.884), Nova Gvineja.

Gospodin Čarovac, je prisutnima govorio o svojim putovanjima po svijetu, planinarenju, kao i osvajanju Sedam vrhova, gdje su studenti sa posebnom pažnjom i oduševljenjem pratili predavanje.

Skupu su se obratili i predsednik planinarskog društva, gospodin Fahir Demčović i sekretar, gospodin Mehmed Šarenkapić.