Upis na osnovne akademske studije

Informacije o upisu za akademsku 2024/25. godinu

Univerzitet u Novom Pazaru upisuje 23. generaciju studenata na 14 AKREDITOVANIH studijskih programa:

Još nisi siguran šta ćeš da studiraš?
Ispuni upitnik i saznaj koji ti studijski program najbolje odgovara!

Zašto studirati na Univerzitetu u Novom Pazaru?

1. Trajanje studija. Studije na Univerzitetu u Novom Pazaru su organizovane po bolonjskom sistemu,  osnovne akademske studije traju četiri godine. Stečena zvanja su prepoznatljiva na tržištu rada, što je neophodni uslov za Vašu uspješnu karijeru.

2. Stručno znanje. Nastava se bazira na stručnom osposobljavanju tokom sve 4 godine studija, pod kojim se podrazumijeva stručno osposobljavanje putem stručne prakse u javnim institucijama i privrednim društvima, stručnih posjeta, kurseva i još mnogo više.

3. Uslovi studiranja. Univerzitet u Novom Pazaru se uvijek trudi da obezbijedi najbolje uslove studiranja za svoje studente. Stoga, Univerzitet posjeduje moderni učionički prostor, najsavremenije kompjuterske kabinete, laboratorije, sportsko-rekreativni prostor, Univerzitetsku biblioteku, televiziju u sklopu Univerziteta i studentski restoran.

4. Rad u malim grupama. Radi što boljeg transfera znanja, Univerzitet u Novom Pazaru je akreditovao manje studijske grupe. Cilj nam je da dobijemo što bolje stručnjake kroz razvoj kritičkog mišljenja uz dijalog sa nastavnicima i saradnicima.

5. Međunarodno iskustvo. Studenti mogu dio svog studiranja provesti u inostranstvu putem Erazmus plus projekta razmjene studenata. Trenutno se može otići u zemlje poput Njemačke, Austrije, Turske i još mnogo drugih zemalja.

6. Stipendije. Univerzitet u Novom Pazaru kao neprofitni univerzitet dodjeljuje stipendije kako bi omogućio upis kvalitetnih studenata i podržao uspješne studente.

Stipendije

Upisna dokumentacija i termini

Pravo upisa na prvu godinu studija imaju kandidati sa završenom srednjom školom u trajanju od četiri godine. Rang lista primljenih kandidata sastavlja se na osnovu  uspjeha iz srednje škole i rezultata testa provjere opštih znanja i testa specifičnih znanja.

Junski upisni rok

• Predaja dokumentacije: od 03. 06. do 05. 07. 2024. godine.
  • Datum prijemnog ispita: 06. 07. 2024. godine.
  • Rezultati prijemnog ispita: 08. 07. 2024. godine.
  • Upis primljenih kandidata vršiće se u periodu od 8. do 13. 07. 2024. godine.

Septembarski upisni rok

• Predaja dokumentacije: od 19. 08. do 13. 09. 2024.godine.
  • Datum prijemnog ispita: 14. 09. 2024.  godine.
  • Rezultati prijemnog ispita: 16. 09. 2024. godine.
  • Upis primljenih kandidata vršiće se u periodu od 16. do 21. 09. 2024. godine.

Postupak prijave

Kandidati prilikom prijavljivanja na konkurs podnose Studentskoj službi Univerziteta originalne primjerke ili overene fotokopije sljedećih dokumenata:

1. Svjedočanstva za sve razrede prethodno završene škole;
  2. Diploma o stečenom srednjem obrazovanju;
  3. Izvod iz matične knjige rođenih;
  4. Dokaz o uplati naknade za polaganje prijemnog ispita;
  5. Prijavni list, koji se dobija u Studentskoj službi.

Kandidat na prijemni ispit donosi dokument za identifikaciju – važeću ličnu kartu ili pasoš.

Upis

Kandidat koji stekne pravo na upis podnosi:

1. Svjedočanstvo za sve razrede prethodno završene škole, originalna dokumenta;
  2. Diploma o stečenom srednjem obrazovanju, originalan dokument;
  3. Izvod iz matične knjige rođenih, originalan dokument;
  4. Dvije fotografije formata 4,5 x 3,5 cm;
  5. Dokaz o uplati troškova upisa;
  6. Dokaz o uplati prve rate troškova školarine ili cjelokupnog iznosa.

Više informacija na:
Univerzitet u Novom Pazaru