Procedura prijave i odbrane diplomskog rada
01/22/2025 2025-02-14 10:11Procedura prijave i odbrane diplomskog rada
Procedura prijave i odbrane diplomskog rada
Prijava teme za izradu diplomskog rada
Student može prijaviti diplomski rad kada ostvari najmanje tri četvrtine ESPB bodova predviđenih studijskom programom. Student može izabrati ponuđene teme od strane nastavnika na studijskom programu.
Ukoliko student želi da obradi drugu temu, koja se ne nalazi na spisku ponuđenih tema, on se može dogovoriti sa predmetnim nastavnikom za kandidovanje nove teme. Predložena tema ide na usvajanje na Naučno-nastavno vijeću datog departmana. Ukoliko naučno-nastavno vijeće prihvati temu, Student može pristupiti izradi diplomskog rada.
Mentor diplomskog rada može biti svaki nastavnik osnovnih akademskih studija, koji predaje naučno-stručne ili stručno-aplikativne predmete na studijskom programu, gdje je kandidat upisan, a koji se izvodi na Univerzitetu.
Student može prijaviti diplomski rad kada ostvari najmanje tri četvrtine ESPB bodova predviđenih za završetak studija.
Prijava teme ispunjava se prema Obrascu “Zahtjev za odobrenje teme i određivanje mentora za izradu diplomskog rada“.
Nakon što je studentska služba primila zahtjev, pribavlja saglasnost rukovodioca departmana. Ukoliko se tema nalazi na spomenutom spisku, predmetni nastavnik se imenuje kao mentor. Ukoliko se predložena tema ne nalazi na usvojenom spisku tema za izradu diplomskih radova departmana, tada naučno-nastavno vijeće departmana treba odobriti predloženu temu i mentora.
Rok za izradu diplomskog rada je jedna godina od datuma prijave diplomskog rada.
Pisanje rada
Opseg diplomskog rada ovisi o vrsti i složenosti problema o kojem se piše, a treba biti unutar sljedećih granica:
- iz oblasti društveno-humanističkih nauka: od 25 do 50 stranica.
- iz oblasti prirodno-matematičkih nauka: od 15 do 50 stranica.
- iz oblasti umjetnosti: od 25 do 50 stranica.
Diplomski i seminarski radovi trebaju biti izrađeni prema sljedećem tehničkom uputstvu:
(Detaljno tehničko upuststvo možete preuzeti ovde)
- Format strane: A4
- Font: Times New Roman, 12 pt
- Prored: 1,5
- Margine: 2,5 cm sa svih strana
- Poravnanje (Alignment) pasusa teksta je obostrano (justify)
- Naslovi: Glavni naslovi 16 pt, podnaslovi 14 pt.
- Tabele, slike i grafikoni: treba da se nađu u tekstu. Svaka tabela, slika i grafikon moraju da budu označeni rednim brojem. Nakon oznake i broja, navesti naziv tabele, slike ili grafikona. Izvor iz kojeg su preuzeti mora da bude naveden u tekstu. Nazivi tabela i slika 11 pt. Slike su imenovane i numerisane. Tabele su naslovljene i numerisane iznad.
- Zaglavlje (Header): Nije obavezno, ali ako se navede, onda u desnoj strani navesti ime autora, a u lijevoj strani tip rada (diplomski ili seminarski rad).
- Numeracija: Stranice obavezno numerisati po željenom stilu (font 11 pt).
Diplomski rad treba imati sljedeće dijelove u sljedećem redoslijedu:
- Korice i naslovna strana,
- Sažetak i ključne riječi,
- Sadržaj,
- Uvod,
- Poglavlja,
- Zaključak,
- Popis literature,
- Popis slika,
- Popis tabela,
- Prilozi.
Korice i naslovna strana. Korice su bijele boje, a slova su ispisana zlatnom bojom i fontom “SEGOE UI”. Primjer izgleda korica i naslovne stranice dat je ovdje (Naslovna strana). Naslov rada treba obuhvatiti glavnu ideju rada te biti jasan i jednoznačan. Naslov ne bi trebao sadržavati: skraćenice, strane riječi ili izraze, neprecizne formulacije i ime organizacije (u slučaju analize konkretnog slučaja neke organizacije).
Sažetak i ključne riječi. Sažetak je jezgrovit prikaz diplomskog rada na najviše jednoj stranici. On sadrži sve bitne informacije o radu: ciljeve istraživanja, primijenjenu metodologiju, dobijene rezultate i bitne zaključke rada. Piše se na bosanskom, srpskom ili jednom od svjetskih jezika. Potom treba navesti do pet ključnih riječi.
Sadržaj. U sadržaju navesti strukturu rada – uvod, naslove i podnaslove poglavlja, zaključak i literaturu sa odgovarajućim brojevima strana.
Uvod. U uvodu treba istaći značaj teme i to tako što će kandidat da odgovori na pitanje zašto je tema koju je odabrao/la relevantna. Pored toga, ukratko bi trebalo opisati dokle se stiglo u proučavanju te teme. Na kraju, u jednom pasusu bi trebalo istaći osnovne ciljeve koje kandidat želi da ostvari svojim proučavanjem teme za koju se opredijelio (ovo zapravo treba da predstavlja kratak opis onoga o čemu će kandidat pisati u svom radu).
Tekst. Tekstualni dio rada sastoji se od poglavlja i podpoglavlja odgovarajućih naslova. Tekstualni dio sadrži poglavlja u kojem se iznose teorijske spoznaje o području (temi) rada te poglavlja u kojima se prikazuju rezultati analize ili empirijskog istraživanja te rasprave u kojoj se objašnjava značenje dobivenih rezultata. Ovaj dio rada temelji se na analizi dovoljnog broja izvora literature. Citiranje teksta unutar rada se radi prema APA stilu.
Zaključak. U zaključku treba iznijeti osnovne stavove koje je kandidat zauzeo na osnovu proučene literature, a koji su detaljno opisani u tekstu. Stavove treba iznijeti u formi zaključaka, ukratko prepričavajući ono najvažnije što je kandidat već objasnio u tekstu. Također, u zaključku kandidat može da iznese svoje preporuke za dalja istraživanja na datu temu ili za njenu primjenu u praksi.
Popis literature. U popisu se abecednim redom navode svi izvori koji su u radu korišćeni. Ne navode se radovi koji se u radu ne citiraju niti oni na koje se u radu ne upućuje. Literatura se prikazuje prema APA stilu (vidi npr.: https://www.scribbr.com/citation/generator/apa/).
Popis slika, popis tabela. Sve slike (grafove) i tabela prikazane u radu navode se u posebnom popisu. Taj popis sadrži broj i naziv ilustracije koji odgovara onome u tekstu rada, kao i broj stranice na kojoj se ona nalazi.
Prilozi. Ukoliko se pri izradi diplomskog rada koriste anketni upitnici, različiti dokumenti, obrasci i slično, onda ih je na samom kraju rada potrebno priložiti. Prilozi se označavaju rednim brojevima.
Postupak odbrane diplomskog rada
Kada mentor ocijeni da je diplomski rad podoban za ocjenjivanje, student koji je položio sve ispite predviđene studijskim programom, šalje elektronsku verziju rada Studentskoj službi na e-poštu: ssluzba@uninp.edu.rs.
Studentska služba elektronskim putem dostavlja rad Biblioteci na provjeru autentičnosti, a Biblioteka dostavlja Studentskoj službi potvrdu o provjeri autentičnosti.
Ukoliko rad nije prvi put prošao provjeru autentičnosti Studentska služba je u obavezi da o tome obavijesti studenta koji će nakon ispravki ponovo dostaviti rad na provjeru uz plaćanje takse.
Nakon uspješne provjere, student podnosi “Zahtjev za polaganje diplomskog ispita“, u dogovoru sa mentorom i potpisane izjave kandidata i mentora (“Izjava mentora i kandidata u vezi izrade diplomskog rada“) studentskoj službi.
Studentska služba dužna je da provjeri dosije studenta o ispunjenosti uslova za odbranu diplomskog rada i pribaviti će rješenje o formiranju komisije za odbranu diplomskog rada od strane rukovodioca departmana.
Sastav Komisije za odbranu diplomskog rada čine tri nastavnika univerziteta sa odgovarajućim naučnim zvanjem. Jedan član Komisije je, po pravilu, mentor kandidata.
Komisija za ocjenu i odbranu završnog rada ima rok od 7 (sedam) dana od dana donošenja Rješenja da uputi primjedbe na završni rad.
Ukoliko postoje primjedbe od strane komisije, Komisija dostavlja primjedbe studentu i mentoru u elektronskom obliku. Finalna verzija rada se šalje biblioteci na provjeru plagijata.
U slučaju da nije bilo primjedbi od strane članova Komisije, Studentska služba zakazuje odbranu završnog rada.
Odbrana diplomskog rada
Nakon pozitivne odluke Komisije za ocjenu rada, Studentska služba poziva kandidata da dostavi tri koričena rada u tvrdom povezu, bijele boje sa ispisanim zlatnim slovima, najmanje tri dana prije javne odbrane. (Diplomski rad)
Javna odbrana završnog diplomskog rada je usmena i svečana.
Javnom odbranom završnog rada rukovodi predsjednik Komisije za odbranu.
Predsjednik Komisije otvara postupak odbrane iznoseći osnovne podatke o kandidatu, zatim kandidat, u roku od maksimalno 15 (petnaest) minuta izlaže sadržaj rada, metode koje je primijenio i objašnjava zaključke do kojih je došao. Nakon toga članovi Komisije postavljaju pitanja kandidatu, stavljaju eventualne primjedbe i zahtijevaju dodatna objašnjenja.
Kada Komisija utvrdi da se o predmetu odbrane dovoljno raspravljalo, njen predsjednik saopštava da je odbrana zaključena, a Komisija se povlači na nejavno vijećanje i odlučivanje.
Predsjednik Komisije javno saopštava svoju odluku koja glasi “student nije odbranio diplomski rad” (ocjena 5(pet)), ili “student je odbranio diplomski rad” i daje ocjenu od 6 (šest) do 10 (deset).
Zaključak Komisije se unosi u zapisnik o polaganju ispita, koji svojim potpisima ovjeravaju svi članovi Komisije, i, koji predsjednik Komisije dostavlja nadležnom referentu u Studentskoj službi, najkasnije jedan dan poslije odbrane.