Ректорат
11/07/2024 2025-01-03 22:20Rektorat
Ректорат
- Представљање и заступање универзитета: Ректорат представља универзитет према вањским сарадницима, државним институцијама, другим универзитетима и јавности уопште.
- Стратегијско планирање: Ректорат је задужен за развој дугорочне визије универзитета, постављање стратешких циљева и дефинисање приоритета у раду.
- Управљање ресурсима: Ректорат управља финансијским средствима, људским потенцијалима и материјалним добрима универзитета.
- Осигурање квалитета студија: Ректорат је одговоран за осигурање високих стандарда квалитета у настави, научно-истраживачком раду и другим активностима универзитета.
- Сарадња с другим институцијама у земљи и иностранству: Ректорат негује сарадњу с другим високошколским установама, научним институтима, привредом и цивилним друштвом.
Ректор
CV Ректора
- Професор доктор Суад Бећировић рођен је 04. 05. 1981. године у Фреуденстадту (Фројденштат) у Немачкој. Основну и средњу школу завршио је у родном граду. Основне академске студије економије завршава на Универзитету Реутлинген (Ројтлинген) у Немачкој 2004. године.
- Магистарски рад из области банкарства и финансија завршава на Интернационалном универзитету у Новом Пазару 2007. године и стиче звање магистра економских наука.
- Докторске студије завршава 2009. године на Универзитету у Новом Пазару и добија звање доктор економских наука.
- 2007. године бива ангажован као асистент на Департману за економске науке, где 2009. године на групи предмета из менаџмента бива ангажован као професор.
- 2009. године именован је за руководиоца Центра за постдипломске студије на Универзитету у Новом Пазару. 2014. године изабран је за ректора Универзитета у Новом Пазару.
- Аутор је више од педесет научних и стручних радова написаних на босанском, српском, енглеском и немачком језику, објављеним већином у међународним часописима. Посебно интересовање истраживања су финансије (посебно исламске финансије) и економски развој.
- Узео је учешће у реализацији многобројних истраживачких пројеката: Анализа могућности финансирања месних заједница у локалним самоуправама Нови Пазар, Тутин и Пријепоље при Делегацији ЕУ у Србији, Прекогранични пројекат Србија-Црна Гора: “Боља сарадња за бољу будућност”, Делегација Европске Уније у Србији, Идентификација ресурса као основа будућих инвестиција у Југозападној Србији, Консултант код израде развојне стратегије Општине Рожаје, Општина Рожаје. Течно говори немачки и енглески језик. Ожењен је и отац три детета.
Задаци ректора
Ректор је први човек Универзитета, руководилац и орган пословођења Универзитета.
Према члану 29. Статута Универзитета у Новом Пазару, ректор има следеће надлежности:
- заступа и представља Универзитет;
- организује и усклађује рад и руководи радом и пословањем Универзитета;
- председава Сенатом, те припрема и предлаже дневни ред седница Сената;
- именује и разрешава руководиоце департмана уз сагласност Савета
- предлаже Сенату и Савету мере за унапређење рада Универзитета;
- спроводи одлуке Сената и Савета;
- предлаже пословну политику и мере за њено спровођење;
- брине се за извршење финансијског плана;
- предлаже Сенату финансијски план Универзитета;
- предузима све правне радње у име и за рачун Универзитета у вредности до износа утврђеног у Оснивачком акту за набавке мале вредности, а у вредности преко тога износа - уз сагласност Савета
- обуставља од извршења акте руководилаца високошколских јединица у свом саставу уколико установи да су у супротности са законом, овим Статутом и оснивачким актом;
- именује и разрешава руководиоце високошколских јединица у саставу Универзитета на предлог одговарајућег органа високошколске јединице уз сагласност Савета
- учествује у раду Савета без права гласа;
- обавља промоцију доктора наука, почасних доктора, професора емеритуса и редовних професора;
- потписује дипломе и потписује, односно овлашћује једног од проректора да потписује додатак дипломи;
- обавља и друге послове утврђене законом, Статутом и другим општим актима Универзитета.
Ректор је самосталан у обављању послова из свог делокруга, а за свој рад је одговоран Савету.
Реч ректора
Оснивањем Универзитета у Новом Пазару учињен је историјски искорак, који је заувек променио Нови Пазар, Санџак, Србију, па и целу регију. 2002. године храбри људи, визионари, предвођени муфтијом Муамером еф. Зукорлићем, донели су одлуку за оснивање једне институције, не ради стицања материјалних користи, нити због других личних користи, него су жртвовали свој новац, своје време, своју енергију да би овај крај, ова регија имала бољу, светлију будућност.
Основан је дом научности на једном простору, који је био познат по емиграцији својих становника, где је омладина одлазила у свет ради стицања знања. У једном времену где је, нажалост, доминирала нетрпељивост и нетолерантност.
У Новом Пазару изникла је једна институција, која је успела да споји традиционалне вредности и савремена научна достигнућа, која је понудила нашој омладини нове перспективе, која је успела да уједини професоре и студенте различите националности и вероисповести у циљу усавршавања својих Богом датих потенцијала, талената, креативних идеја, да би се постигли врхунски резултати у теорији и пракси ради добробити целе заједнице. Тако да данас имамо ситуацију да појединци из различитих крајева долазе у Нови Пазар ради стицања знања.
Позитивна енергија оснивача пренела се и на све запосленике овог Универзитета. Можемо одговорно тврдити, да сви запосленици универзитета носе визију и мисију оснивања универзитета у себи.
Зато смо убеђени да ће ова институција, која се заснива на искреним темељима, на искреној намери, увек опстати и увек бити успешна.
Добродошли на наш и ВАШ Универзитет у Новом Пазару!
Досадашњи ректори
Академик муфтија Муамер Зукорлић
Ректор (2002 - 2008)
Први ректор и главни покретач оснивања Универзитета у Новом Пазару био је академик Муамер Зукорлић. Његову визију оснивања Универзитета у Новом Пазару најбоље описује он следећим речима:
“Универзитет у Новом Пазару настао је у Санџаку, на тлу на коме живе људи које одликују културне и друге различитости, а спајају универзалне вредности и животне потребе. За напредак и благостање једног друштва образовање је нужна претпоставка првог реда.
Овај Универзитет настао је са циљем да помогне и служи свим људима, а посебно оним који су га препознали као бакљу просперитета и водиљу на путу слободе појединца и заједнице у целини.
Рођен из светла сунца љубави према човеку, Универзитет се појавио да растера облаке једноумља који су се надвили над нашим небом, изазивајући таму и незнање.
Главна универзална вредност потребна сваком човеку јесте знање. Знање не признаје границе времена, простора, расе, нације нити било које друге. Једина стварна граница јесте она која раздваја знање и незнање.
Само складно знање у својој снази, моћи и квалитету, као и својој продуховљености и својој хуманости, што се мери на ваги подређености, човеку јесте право знање. Знање, оно најбоље, оно најквалитетније, универзално знање, корисно знање усмерено да служи човеку.
То је био и остао идеал настанка и развоја овог Универзитета.
Као млада институција пуна снаге и елана, спремни смо да се ухватимо у коштац са свим изазовима савременог високог образовања, нудећи нашим студентима најбољи сервис знања.
Студенти и њихови родитељи нам од самог почетка поклањању поверење, свесни да ћемо их сигурним корацима водити до пуног успеха у спознаји и каријери. Они се могу поуздати у Универзитет и наставнике који континуирано доприносе научним достигнућима нашег времена.
Универзитет у Новом Пазару испуњава све критерије квалитета и изврсности попут најуспешнијих светских универзитета. Са иновативним размишљањима и свакодневним активностима, Универзитет је конципиран у складу са захтевима и потребама заједнице и студената. То је Универзитет са равнотежом између образовања и научног истраживања коју прати стицање потребних вештина што је одговор на сталну академску радозналост студената, чији ће резултати бити од непосредне користи широј заједници. Ми припремамо наше студенте за будућност, дајући им неопходне алате које ће користити у професионалном животу.
Овај Универзитет подиже нове генерације способних људи, што га чини кључним субјектом развоја шире регије, а што ће допринети општем благостању и стабилизацији овог простора. Сва оспоравања и опструкције које прате ову установу, од самог оснивања, разумемо као потврду ненадмашног квалитета и аутентичности.
Снагу у подизању и развоју овог Универзитета црпимо из првих речи Кур’ана:
„Учи, у име Господара твога који ствара...“
проф. др. Мевлуд Дудић
Ректор (2008 - 2014)
Други ректор универзитета је био проф. др. Мевлуд Дудић који је водио универзитет у другу деценију свог постојања. Он је рекао следеће о универзитету:
“У првој декади уложили смо сву снагу и капацитете како бисмо заокружили квалитетну понуду одрживих студијских програма, формирали властити кадар и створили услове за нормалан рад. У погледу просторних захтева и техничких помагала, успели смо саградити велики број учионица и опремити их најсавременијим наставним средствима. Универзитет је свакодневно јачао унапређујући постојеће и стварајући нове потенцијале који имају за циљ не само изградњу властитог бренда, него и лидерства када је у питању високошколско образовање у региону.
Из тих разлога данас, деценију након оснивања, Универзитет у Новом Пазару многи с правом називају чудом, а ми који смо учествовали у рађању и одрастању ове институције с поносом кажемо да је све то Божија милост и резултат одговорног понашања према еманету. Зато ћемо у наредној деценији предано радити на општој хуманизацији нашега друштва и стварати кадрове којим ће се подеднако поносити сви они који у себи гаје идеју интернационализма и општег добра.
Студенти су, свакако, наше највеће богатство и биће нам увек у првом плану. Целокупно постојање и деловање ове институције окренуто је што бољем и квалитетнијем образовању оних који су нам поклонили поверење. Жеља нам је да још више унапредимо интеракцију на релацији студената, наставног особља и изван универзитетских фактора, како би се мисија нашег Универзитета у потпуности остварила и како би знања, вештине и достигнућа, до којих долазе наши професори, асистенти и студенти, користила широј заједници и била један од прогресивних фактора нашега друштва у целини.
У складу са потребама и интересовањима окружења, настојаћемо радити на креирању интелектуалне елите која ће се у свом животу и раду придржавати следећих вредности: части, достојанства, поштења, храбрости, стручности, поверљивости и доследности.
Свесни да у ову другу деценију улазимо с много амбиција, не губимо оптимизам јер смо уверени да смо, са ресурсима којим располажемо, искуством које нам је ова деценија прекаљивања донела и вером у себе и институционални рад, осуђени на успех. Универзитет већ исписује своју убаштињеност на овим просторима, али и своју светлу будућност која, упркос свим искушењима, нужно происходи из накане добра и мисије просветитељства обасјавајући свитање новог дана. Човек је биће избора, па тиме и слободе, а слободан човек је само онај који је поседник знања.
Зато су врата овог Универзитета широм отворена за све оне који су жедни знања, за оне који желе пренети знање на друге, за све који желе лепшу будућност, за све који желе бити слободни људи.”
Проректор за наставу
CV Проректора за наставу
- Проф. др Музафер Сарачевић је редовни професор из области рачунарских наука.
- Докторирао је 2013. године на Природно-математичком факултету Универзитета у Нишу. Мастер студије завршио је на Факултету техничких наука Универзитета у Крагујевцу са просечном оценом 10. Дипломирао је на Факултету за информатику и рачунарство у Београду из области криптографије (ПМ поље), са просечном оценом 9,82. Дипломирао је и на Факултету за информатику и информационе технологије у Новом Пазару з области рачунарског инжењерства (ТТ поље), са просечном оценом 9,88.
- Објавио је више од 200 радова, од тога око 150 радова у међународним и националним часописима, више од 50 радова је објављено у престижним међународним часописима (Web of Sciences)..
- Научне радове и поглавља публиковао је у часописима и монографијама светских издавача научне литературе (Elsevier, Springer, IEEE, Taylor and Francis, Nature, Cell Press, Wiley, IET, TechScience Press, De Gruyter, MDPI, Hindawi, World Scientific, IGI Global, IOP Science). Његови радови су цитирани више од 1500 пута.
- Члан је Матичног одбора за математику, компјутерске науке и механику при Министарству науке, технолошког развоја и иновација (мандат 2021-2026). Рецензент је при Националном телу за акредитацију и проверу квалитета у високом образовању. Међународни је рецензент за програм трансфера технологије у Фонду за иновациону делатност. Страни експерт Агенције за контролу и обезбеђење квалитета високог образовања у Црној Гори за поље природних наука. Члан је експертског одбора за давање стручног мишљења и рецензирање програма из области информационих технологија у БИХ. Почасни члан Neutrosophic Science International Association (NSIA), University of New Mexico, USA. Члан је Босанско-херцеговачко-америчке академије наука и уметности (BHAAAS). Члан је уређивачких одбора за више од 20 међународних научних часописа. Урадио је више од 350 рецензија за престижне међународне часописе.
- Добитник је неколико признања која се односе на период студирања, на педагошки и научно-истраживачки рад. Ожењен је и отац је три сина.
Задаци проректора за наставу
Опис послова:
- предлаже Сенату и ректору одговарајућа решења и предузима мере за реализацију и унапређење научно-наставног процеса;
- координира активности на нивоу Универзитета, које се тичу планова покривености наставе и њихове имплементације, те, у том смислу, даје одговарајуће предлоге и извештаје Сенату и ректору;
- врши координацију активности на нивоу Универзитета, које се односе на континуирану проверу знања студената и распоред испитних рокова, те њихове имплементације за наредну школску годину, дајући, у датом смислу, одговарајуће предлоге и извештаје Сенату и ректору;
- координира активности на нивоу Универзитета, које се тичу израде и имплементације распореда наставе по организационим јединицама и прати редовност и квалитет одвијања наставе, те, у том смислу, даје одговарајуће предлоге и извештаје Сенату и ректору;
- непосредно израђује материјале за одговарајуће органе Универзитета, за које је проректор за наставу надлежан;
- координира активности на нивоу Универзитета, које се тичу ангажовања спољних сарадника у настави, те даје одговарајуће предлоге Сенату и ректору;
- врши координацију активности на нивоу Универзитета, које се односе на утврђивање матичности, катедри и наставних планова и програма, те прати њихову имплементацију, па, у датом смислу, подноси одговарајуће предлоге и извештаје Сенату и ректору;
- најмање једном годишње, а по потреби/на тражење и чешће, подноси Сенату и ректору извештаје о реализацији научно-наставног процеса и пролазности студената на нивоу Универзитета, односно Департмана, као и друге извештаје за чијим се сачињавањем и разматрањем укаже потреба;
- иницира и координира активности на преиспитивању наставних планова и програма, у складу са законом, Статутом и одлукама надлежних органа Универзитета;
- предлаже ректору и надлежним органима Универзитета предузимање одговарајућих мера и активности на подизању квалитета научно-наставног процеса;
- координира активности на нивоу Универзитета, које се тичу припрема за упис студената на сва три циклуса студија, у датом смислу подносећи одговарајуће предлоге и извештаје Сенату и ректору;
- предлагач је општих и појединачних правних аката, који су у вези с наставом и студентским питањима;
- учествује у раду Савета без права гласа;
- обавља и друге послове који по својој природи спадају у надлежност проректора за наставу, те по налогу ректора.
При обављању својих послова проректор за наставу питања сарађује с другим службама, надлежним руководним и другим органима, те наставним и другим особљем Универзитета.
За време мандата проректор за наставу обавља и послове наставника у одговарајућем звању на предметима за које је изабран на Универзитету.
Проректор за културу
CV Проректора за културу
- Проф. др Фехим Хусковић рођен је 1967. године у Оризару, Велес, Република Македонија. Средњу уметничку школу завршио је у Скопљу.
- Академију ликовних уметности и постдипломске студије завршио је у класи проф. Зорана Јовановића Добручина у Приштини. Магистрирао је и докторирао из области педагогије и методике ликовне уметности на Универзитету у Софији, Република Бугарска.
- Ради као професор на Интернационалном универзитету у Новом Пазару и Факултету ликовних уметности у Скопљу, као и гостујући професор на више универзитета. Организовао је преко 90 самосталних изложби у земљи и иностранству: Македонија, Србија, Бугарска, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Косово, Хрватска, Словенија, Турска, Аустрија, Немачка, Норвешка, Француска, САД, и учествовао на више од 800 групних изложби широм света.
- Учествовао је на више од 200 међународних колонија и симпозијума. Добитник је преко 30 награда из области цртежа, графике и сликарства, као и сертификата, диплома и донација за педагошко искуство, укључујући награду за животно дело у Републици Македонији.
- Објавио је преко 20 научних радова и три књиге из области педагогије и психологије уметности. Његова дела налазе се у светски познатим музејима и приватним колекцијама.
- Члан је Бошњачке академије наука и уметности, као и више других организација, удружења и асоцијација.
Задаци проректора за културу
Опис послова:
- Прати и координира реализацију уметничко-истраживачких пројеката и пројеката у области културе које реализује Универзитет,
- руководи активностима и координира активности утврђивања стратегије развоја културног и уметничко-истраживачког рада Универзитета,
- прати имплементацију стратегије развоја културе и уметничко-истраживачког рада Универзитета,
- координира аплицирање за уметничко-истраживачке пројекте и пројекте у области културе,
- руководи процесом евалуације реализације уметничко-истраживачких пројеката и уметничко-истраживачких постигнућа академског особља и промоцији културе,
- прати стање у вези са културном и уметничко-истраживачком инфраструктуром Универзитета и предлаже активности за њено побољшање,
- прати рад уметничких, културних и спортских догађаја на Универзитету,
- у координацији са Студентским парламентом Сенату Универзитета предлаже план културних, уметничких и спортских активности на Универзитету,
- предлаже мере за стимулисање младих уметника,
- предлаже мере и активности у погледу унапређења уметничко-истраживачког кадра,
- учествује у изради извештаја о раду Универзитета,
- Најмање једном годишње подноси извештај о свом раду ректору универзитета.
- обавља и друге послове које им повери ректор.
При обављању својих послова проректор за културу сарађује с другим службама, надлежним руководним и другим органима, те наставним и другим особљем Универзитета.
За време мандата проректор за културу обавља и послове наставника у одговарајућем звању на предметима за које је изабран на Универзитету.
Координатор за науку
CV Координатора за науку
...
Задаци Координатора за науку
Опис послова:
- Координира научним активностима на нивоу Универзитета, које се тичу развоја научно-истраживачког рада на Универзитету.
- Предузима све потребне мере за обезбеђење услова за бављење научно-истраживачким радом и предлаже надлежним органима адекватне модалитете за његово унапређење;
- Даје одговарајуће предлоге и предузима одговарајуће мере за усавршавање наставника и сарадника за стицање нових и продубљивање стечених знања из области научно-истраживачког рада;
- Предузима све радње и адекватне мере ради стварања услова за стимулисање младих истраживача, с циљем њиховог академског напредовања и оптималног оспособљавања за укључење у реализацију научно-истраживачких делатности и других пројеката;
- Креира и предузима адекватне активности, укључујући и сачињавање и подношење одговарајућих предлога надлежним органима Универзитета, којима се унапређује научни рад на Универзитету у циљу унапређења постојећих знања и њихове осавремењене примене;
- Прати стање и предузима/предлаже мере за побољшање опремљености лабораторија, библиотека, центара, института и завода, те набавку опреме која се користи за научно-истраживачки рад, а који чине научно-истраживачку инфраструктуру Универзитета;
- Прати могућности за аплицирање Универзитета за научноистраживачке и друге пројекте у земљи и иностранству, те о томе пружа адекватне и благовремене информације;
- Предлаже опште и појединачне правне акте који се тичу научно-истраживачког рада;
- Најмање једном годишње подноси извештај о свом раду ректору универзитета.
- обавља и друге послове које им повери ректор.
Координатор за међународнју сарадњу
CV Координатора за међународну сарадњу
- Проф. др Ергин Хакић је рођен 03.03.1979. године у Новом Пазару. Основну и средњу школу је завршио у родном граду. Основне академске студије права завршава на Универзитету у Новом Пазару 2007. године.
- Мастер рад из области криминалистике и кривичног права завршава на Универзитету у Новом Пазару 2009. године и стиче звање мастер правних наука.
- Докторске студије завршава 2015. године на Универзитету у Новом Пазару и стиче звање доктора правних наука.
- Од 2009. године на Департману за правне науке ради као професор.
- Године 2023. именован је за Координатора за међународну сарадњу Универзитета у Новом Пазару, те Руководиоца издавачког центра УНИНП, а октобра 2024. године изабран за руководиоца департмана за правне науке.
- Аутор и коаутор је више од четрдесет научних и стручних радова на БХСЦ језицима, као и енглеском језику у међународним часописима и конференцијама.
- Посебно интересовање истраживања су криминалистичко-безбедносна област и кривично право.
- Говори енглески и немачки језик. Ожењен је и отац двоје деце.
Zadaci Koordinatora za međunarodnu saradnju
Опис послова:
- координира активности на нивоу Универзитета које се тичу утврђивања развоја сарадње у земљи и иностранству, те руководи спровођењем тих активности;
- предузима све активности и мере, на нивоу Универзитета ради успостављања сарадње с другим универзитетима у земљи и иностранству;
- припрема програм међународне сарадње путем билатералних уговора, организује ту сарадњу и води евиденцију о њој;
- предузима адекватне активности и мере које су у функцији операционализације, односно спровођења закључених споразума о сарадњи;
- предузима све потребне активности и мере на нивоу Универзитета којима се обезбеђују услови за научне и стручне контакте;
- иницира и координира, на нивоу Универзитета израду, усвајање и имплементацију планова и програма стручног усавршавања наставника и сарадника на другим универзитетима у земљи и иностранству;
- иницира и координира, на нивоу Универзитета активности и мере те припрема предлоге надлежним органима усмерене на успостављање сарадње у оквиру заједничких пројеката с универзитетима у земљи и иностранству;
- прати могућности за аплицирање Универзитета за научно-истраживачке и друге пројекте, у склопу сарадње у земљи и иностранству, те о томе пружа адекватне и благовремене информације;
- предлаже опште и појединачне правне акте, који се тичу међународне сарадње;
- најмање једном годишње подноси извештај о свом раду ректору.
- обавља и друге послове који по својој природи спадају у надлежност проректора за међународну сарадњу, те послове по налогу ректора.
Шеф кабинета ректора
Задаци шефа кабинета
Опис послова:
- Организује рад кабинета ректора,
- планира, организује, координира и руководи извршавањем послова и задатака из делокруга кабинета и одговоран је за њихово извршење,
- организује радне и протоколарне посете универзитету,
- стара се о кореспонденцији ректора,
- учествује у организацији посета ректора,
- даје конкретна задужења свим особама ангажованим на извршењу послова и задатака у кабинету,
- непосредно учествује у извршењу одређених стручних послова у оквиру рада кабинета,
- пружа стручну и административно-логистичку подршку ректору у комуникацијама са државним органима, стратешким партнерима, медијима;
- прати и организује активности на припреми извештаја и других докумената које ректор припрема из своје надлежности;
- обавља стручне послове из области протокола и стручне и административне послове Ректората;
- о свим битним питањима која се појаве у раду редовно извештава ректора,
- обавља и друге послове по налогу ректора.
Секретар ректората
Задаци секретара ректората
Опис послова:
- организује извршавање послова и задатака из делокруга рада ректората;
- обавља административно-техничке послове за председника, ректора и проректоре; припрема документе, дописе и остале акте за потребе ректора и проректора, води кореспондецију са другим универзитетима и институцијама у земљи и иностранству;
- води евиденцију састанака за ректора и проректоре;
- врши пријем и најављује странке и друге особе које долазе у посету ректору;
- води белешке при свим званичним посетама Универзитету;
- води књигу протокола посета Универзитету;
- најављује протокол и уговара посете ректора и проректора органима и организацијама;
- у сарадњи с надлежним органима прибавља документе потребне за путовања ректора и проректора у иностранство;
- прима пошту упућену председнику, ректору и проректору;
- доставља акте на потпис;
- стара се о снабдевености канцеларијским и другим материјалом неопходним за Кабинет;
- обавља и друге послове по налогу председника, ректора и проректора.
Референт за међународну сарадњу
Задаци
Опис послова:
- прима и обрађује апликације домаћих студената и академског особља и страних студената
- учествује у организацији међународних семинара, симпозијума и конференција;
- води евиденцију из делокруга послова које обавља;
- асистира и усмерава студенте и академско особље приликом аплицирања на стипендије, програме и пројекте;
- помаже у припреми програма међународне сарадње путем билатералних уговора, организује ту сарадњу и води евиденцију о њој,
- организује академску размену;
- предузима активности ради припремања и организовања одласка и боравка студената у оквиру размене студената с европским и ваневропским земљама;
- предузима активности везане за долазак и боравак страних студената у оквиру размене;
- координира активности аплицирања, припреме, провере и реализације међународних пројеката;
- истражује могућности за нове стипендије, програме и пројекте на које се може аплицирати из Републике Србије;
- уз одобрење ректора или проректора аплицира за чланство у мрежама од интереса за Универзитет;
- ради на промоцији мобилности међу студентима и академским особљем;
- уз сагласност проректора за међународну сарадњу аплицира код донатора за финансијска средства за мобилност студената код програма који нису финансијски покривени;
- обавља и друге послове по налогу проректора за међународну сарадњу.