Procedura prijave i odbrane disertacije

Процедура пријаве и одбране докторске дисертације

Пријава теме за израду докторске дисертације

Након што испуни обавезе дефинисане студијским програмом, студент стиче право да поднесе образложени предлог теме докторске дисертације Наставно-научном већу дотичног департмана.

Ментор је обавезан да води докторанда током израде докторског рада, прати квалитет рада докторанда, подстиче објављивање његових радова те омогући суд‌еловање у научним и уметничким пројектима.

Студент има право једанпут променити ментора или тему, уз писани захтев Наставно-научном већу уколико за то постоји потреба. Захтев за промену теме или ментора се подноси на званичном обрасцу. (Образац - Захтев за промену теме или ментора дисертације).

Докторска дисертација је јавни научни или уметнички рад, подложан јавној научној или уметничкој процени.
Облици докторског рада су:

  • Монографија.
  • Скуп објављених научних радова пропраћен критичким прегледним поглављем, које се састоји од увода, расправе, закључка и исцрпног прегледа релевантне литературе (тзв. скандинавски модел). Критички преглед смешта резултате докторске дисертације у контекст постојећих научних сазнања. Такав је облик рада могућ само у склопу истраживачког рада на докторским студијама, а научни радови морају бити објављени након уписа на докторске студије. Научни радови који се обједињени предлажу као докторски рад морају чинити заокружену целину од најмање три рада објављена у часописима покривенима базама SCI, ERIH, HEINONLINE и ECONLIT. Сваки рад, осим уз посебно образложење, може квалификовати само једног докторанда. Докторанд мора бити главни аутор у најмање два рада од наведених. Обједињени радови морају давати нови научни допринос у односу на појединачне радове.
  • Докторска дисертација у уметничком подручју је изворно и иновативно уметничко истраживање у контексту савременог уметничког стваралаштва и завршава презентацијом уметничког остварења и њему прикладним теоријским радом.

У договору са ментором, студент дефинише радни назив докторске дисертације. Пријава теме и пројекат докторске дисертације треба да садржи: (Образац - пријава теме дисертације))

  • биографију студента,
  • радни наслов дисертације,
  • предлог ментора,
  • образложење предлога теме које садржи: дефинисање и опис научног проблема истраживања, предмет и циљ истраживања, преглед владајућих схватања у литератури, хипотезу која се жели проверити, методологију која ће се примењивати, списак литературе,
  • списак објављених научних и стручних радова.

За изабрану тему студент подноси писану пријаву Наставно-научном већу департману на којем су уписане докторске студије. Уколико Наставно-научно веће прихвата предлог докторске дисертације, оно предлаже Сенату Комисију за оцену подобности теме и кандидата ради анализе пријаве докторске дисертације.

Комисија за оцену подобности теме и кандидата се састоји од три члана, укључујући ментора. Предложени ментор не може бити именован за председника комисије. Већина чланова Комисије мора да буде у сталном радном односу са пуним радном времену на Универзитету у Новом Пазару.

Предлог Наставно-научног већа износи руководилац докторских студија на седници Сената на одобрење.

Извештај о подобности теме и кандидата

Након одобрења Комисије од стране Сената универзитета, ментор и студент су дужни да бране подобност теме и кандидата пред Комисијом формираном од стране Сената. Комисија за оцену подобности кандидата, теме и ментора може позвати кандидата да образложи циљеве и очекиване резултате и да изложи истраживачки програм са условима за успешан завршетак докторске дисертације.

Комисија за оцену подобности теме и кандидата доставља Наставно-научном већу департмана извештај о оцјени подобности теме, кандидата и ментора у року од 30 дана од дана именовања. Извештај се доставља на обрасцу који прописује Универзитет. (Образац - подобност теме и кандидата).

Члан Комисије може издвојити своје различито мишљење од мишљења већине чланова Комисије које је дужан да образложи у писаној форми и да га потпише. Издвојено мишљење чини саставни део извештаја.

Уколико Комисија за оцену подобности теме и кандидата не достави извештај у року од 30 дана, Наставно-научно веће може формирати нову Комисију.

Кандидату се одобрава израда докторске дисертације након прихватања позитивног извештаја Комисије за оцену подобности кандидата, теме и ментора као и добијене сагласности од стране Сената Универзитета.

Писање рада

Докторска дисертација треба да буде написана на папиру формата А-4, да буде коректно језички, стилски и технички обликована у складу са савременим поступцима, техником и технологијом израде публикација у области научног, стручног, односно уметничког рада.

Корице коначне верзије докторске дисертације су тамноплаве-тегетне боје и садрже следећи текст ( Насловна докторске дисертације):

  • На врху: Грб Универзитета, УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ ПАЗАРУ, Департман за__________________________, Студијски програм: __________________.
  • У средини: Име и презиме докторанда.
  • Два реда ниже у средини: НАСЛОВ РАДА (великим масним словима)
  • Ред ниже: Докторска дисертација, у загради.
  • Након тога следи име ментора.
  • При дну: Нови Пазар, месец, година.

На првој унутрашњој страници исписује се текст као на корицама.

Након тога следи:

  • Апстракт на енглеском (или другом светском) језику (може бити и на крају)
  • Садржај
  • Резиме дисертације на босанском или српском језику,
  • Резиме дисертације на енглеском језику,
  • Оригинални коначни текст докторске дисертације,
  • Списак литературе.

После прве странице докторска дисертација може да има посебне странице које садрже посвету, захвалнице, речник, слике и графиконе, списак скраћеница и слично.

Обавештење ментора о завршетку дисертације

Након што студент заврши са писањем дисертације, ментор је дужан да прегледа докторску дисертацију у року од 60 дана од дана пријема докторске дисертације и одлучи о давању писмене сагласности да је студент може предати на оцену. (Образац - обавештење ментора)

Уколико ментор без оправданог разлога у дужем временском периоду не испуњава своје обавезе или из оправданих разлога није у могућности да их обавља, кандидат може иницирати промену ментора. Одлуку о промени ментора, на предлог Наставно-научног већа департмана, доноси Сенат Универзитета.

Уколико ментор није у могућности да у дужем временском периоду врши своје дужности из оправданих разлога, или разлога који се могу уписати у кривицу кандидата, ментор може иницирати престанак улоге ментора. Одлуку о промени ментора, на предлог Наставно-научног већа департмана доноси Сенат Универзитета.

Ако ментор не жели дати сагласност, мора у року 15 дана у писаном облику образложити своје разлоге. У оба случаја менторово образложење доставља се члановима Комисије за оцену докторског рада који га узимају у обзир приликом оцењивања.

Пре упућивања рада у поступак оцењивања, утврђује се је ли докторанд извршио све обавезе предвиђене програмом студија.

За оцењивање дисертације, докторанд прилаже дисертацију у меком повезу и електронском облику. Након позитивног одговора ментора, студент је у обавези да рад у електронској форми пошаље библиотеци на e-mail: biblioteka@uninp.edu.rs ради провере аутентичности дисертације. Код уметничких докторских дисертација, уз јавну презентацију, докторанд прилаже теоријски део те потребну документацију за оцењивање рада.

Рукопис докторске дисертације доставља се руководиоцу докторских студија у четири примерка, од којих:

  • три примерка за чланове комисије,
  • један примерак за Универзитетску библиотеку.
Извјештај о оцени дисертације

Након испуњења свих горе наведених услова, Наставно-научно веће департмана је дужно да даје предлог чланова комисије за оцену урађене докторске дисертације, а Сенат Универзитета именује Комисију за оцену докторске дисертације од три члана.

Чланови Комисије за оцену докторске дисертације морају бити изабрани најмање у научно односно уметничко звање доцента.

Комисија је дужна да Сенату Универзитета поднесе извјештај који садржи оцену докторске дисертације, у року од 60 дана од именовања комисије. (Образац - Оцена дисертације)

Докторска дисертација односно уметнички пројекат и извештај комисије се мора у електронској верзији учинити доступним јавности 30 дана пре усвајања извештаја комисије на ННВ Департмана. Након усвајања од стране ННВ Департмана, Извештај се даље прослеђује на усвајање на Сенату Универзитета у Новом Пазару.

Одбрана докторске дисертације

Одбрана докторског рада је јавна. Одбрана се мора одржати у просторијама Универзитета, на језику на којем је написана докторска дисертација.

Одбрана докторске дисертације пред комисијом има следећи ток:

Председник комисије износи податке и информације о докторанду и даје кратки приказ рада, након чега докторанд износи краћи резиме, резултате и закључке до којих је дошао, а затим чланови комисије постављају питања (у писменом облику).

Комисија за одбрану докторске дисертације, након спроведеног поступка, доноси одлуку да ли је докторанд "одбранио" или "није одбранио" докторску дисертацију. Оцена се доноси већином гласова чланова комисије за одбрану докторске дисертације.

Председник комисије саопштава одлуку и јавно проглашава да је дисертација одбрањена/није одбрањена.

О току одбране докторске дисертације води се записник који потписују чланови комисије и записничар.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare