Tribina povodom 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama

Na Internacionalnom univerzitetu u Novom Pazaru danas, 27. 11. 2019. godine, održana je tribina povodom 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama. Učešće na tribini uzeli su profesori i studenti Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru, predstavnici Policijske uprave u Novom Pazaru i predstavnici Savjeta za rodnu ravnopravnost Skupštine Grada Novog Pazara.Prisutne je ispred Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru pozdravila prorektorica za nastavu, prof. dr. Amela Lukač Zoranić. Nakon toga, o prevenciji i sprečavanju nasilja u porodici i nasilja nad ženama, kao i ovlašćenjima i načinima postupanja policije u tim slučajevima govorio je načelnik Odeljenja policije, Veljko Avramović. Ispred Savjeta za rodnu ravnopravnost i jednake mogućnosti Skupštine Grada Novog Pazara, prisutnima se obratila Zibija Šarenkapić koja je govorila o sveobuhvatnoj reakciji svih institucija kako do nasilja ne bi došlo. Nakon toga, o problemima neprijavljivanja nasilja nad ženama i načinima zaštite žrtve u postupcima govorila je profesorica na Departmanu za pravne nauke, doc. dr. Maida Bećirović Alić. Tribinom je moderirala asistentica na Departmanu za pravne nauke, msc Jasmina Nikšić. Nakon govornika, studenti su se aktivno uključili u diskusiju postavljajući pitanja koja se tiču problematike nasilja nad ženama, njenog sprečavanja i mehanizama zaštite.

Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru nastoji da ovim vidom aktivnosti podigne svijest kod mladih ljudi da je bilo koji oblik nasilja neprihvatljiv oblik ponašanja, ali i da obuči studente da prepoznaju nasilje kao i da ih ohrabri da nasilje prijavljuju.