Studenti IUNP-a uzeli učešće u projektu “Branitelji i braniteljke manjinskih prava”

Studenti Departmana za pravne nauke Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru uzeli su učešće u realizaciji projekta “Branitelji i braniteljke manjinskih prava”. Projekat srovodi Institut za evropske poslove uz podršku ambasade Sjedinjenih američkih država u Beogradu i ima za cilj da pruži studentima prava, nedavno diplomiranim pravnicima, policajcima i onima koji se školuju za slična zvanja mogućnost da direktno doprinesu unapređivanju ljudskih prava u Srbiji i time unaprijede vještine koje će im biti neophodne u poslu koji obavljaju ili će obavljati.

Program je ciljano namijenjen ovim grupama budući da su one prve koja treba da zaštite ljudska i manjinska prava svih građana Srbije, ukoliko su ona ugrožena. Program obuhvata trening koji se sastoji iz predavanja, radionica, diskusije učesnika i učesnica sa univerzitetskim profesorima, pravnicima, predstavnicima organizacija civilnog društva i institucija o značaju zaštite prava manjina i njihovoj primjeni u praksi i aktivnosti nakon treninga. Trening obuhvata i posjete institucijama od značaja za trening poput suda, Ombudsmana, gradske kuće i slično. Tokom treninga studenti su razvili vještine i znanja u cilju boljeg razumijevanja koncepta ljudskih prava i usvojili su mehanizme za zaštitu i zastupanje oštećenih.