Stručna praksa za studente IUNP-a u Policijskoj upravi Niš

Studenti 4. godine studija su, u subotu 09.05.2015.god., izveli stručnu praksu u Policijskoj upravi Niš,

Njih je najpre primio samostalni policijski inspektor Bojan Denić, pripadnik Odeljenja kriminalističke policije, Grupe za suzbijanje krvnih i seksualnih delikata, koji je studentima objašnjavao verbalnu i neverbalnu komunikaciju, način obavljanja razgovora sa osumnjičenim licima u cilju utvrđivanja istine ili neistine o izvršenju krivičnog dela, poligrafiji. Kroz obraćanje studentima navođeni su primeri iz prakse, i to najčešće rešenih krivičnih dela na teritoriji koju pokriva PU Niš.

Nakon toga, studentima je deo predavanja održala policijska službenica zaposlena u Odeljenju kriminalističke policije PU u Nišu, Odseku za operativno-kriminalističku tehniku, Milica Ristić, koja je prisutnima govorila o istražnim radnjama tj. načinu vršenja pregleda mesta krivičnog dela – uviđaji, predmetima kriminalističko-opertivne i procesne radnje (kada se vrši, ko je vrši, faze uviđaja), načinu pisanja izveštaja o forenzičkom pregledu lica mesta, podnošenju i načinu pisanja krivične prijave, zapisnika o uviđaju, službenoj belešci, reprodukciji tragova, veštačenjima, video zapisu, skiciranju, rekonstrukciji. Takođe, razgovaralo se i o saradnjiovog Odseka sa drugim linijama rada u okviru Ministarstva i to vezano za: imovinske delikte (teške krađe, krađe, drske krađe, prevare), razbojništva, grupa za suzbijanje krađa i provala motornih vozila (neovlašćeno korišćenje tuđeg PMV-a), narkomanija (ilegalne laboratorije i dr.), maloletnička delikvencija (nasilje u porodici..), krvni i seksualni delikti (ubistva, samoubistva, zadesne i naprasne smrti), privredni kriminalitet – OZSPK (obezbeđenje el.dokaza, razni KT poslovi i forenzička fotodokumentacija), operativno-uviđajna grupa i Uprava za vanredne situacije (uviđaji nakon požara i eksplozija). Kroz obraćanje studentima navođeni su primeri iz prakse, i to najčešće rešenih krivičnih dela na teritoriji koju pokriva PU Niš.