Svečanom akademijom obilježen Dan Univerziteta 4. maj

Dan Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru, 4. maj, obilježen je Svečanom akademijom i dodjelom diploma studentima. U povodu trinaest godina rada istaknuto je da su vrata Univerziteta širom otvorena za sve željne znanja, bez obzira na ime, prezime, porijeklo, te da je Internacionalni univerzitet stjecište mladih iz svih krajeva. Na samom početku prisutnima su se predstavili studenti filologije citirajući poznate svjetske mislioce na različitim jezicima. Studente i njihove porodice je zatim pozdravio rektor Univerziteta, prof. dr. Suad Bećirović koji je istakao značaj obrazovanja i sticanja znanja i uputio čestitke diplomcima. Nakon obraćanja rektora putem internet veze prisutnima su se obratili i o svom iskustvu govorili uspješni studenti Univerziteta sa Sorbone, iz Milana i iz Niša. Prisutnima su se predstavili studenti obracanjima u kojima iznose svoje vidjenje Univerziteta i govoreći besjede svjetskih mislilaca. Kulturno-umjetnički program upotpunili su učenici Muzičke škole “Stevan Mokranjac” iz Novog Pazara. Ovom prilikom uručena su i  priznanja uposlenicima Univerziteta za deset godina zalaganja i truda. Plakete i nagrade uposlenicima je uručila prorektorka za nastavu, prof. dr. Amela Lukač Zoranić. Nagrade su uručene i pobjednicima selfie konkursa u iznosu od pedeset, stotinu i dvije stotine eura.  U toku same svečanosti svoje viđenje Univerziteta i iskustvo tokom studiranja dali su i  roditelji studenata. Manifestaciji su prisustvovali i brojni gosti među kojima i predsjednik Bošnjačke akademije nauka i umjetnosti, akademik Muhamed Filipovic koji se obratio prisutnima rječima: “Ja želim da čestitam nam svima ovaj značajan događaj, ne samo Vaš, ne samo Sandžaka, ne samo Srbije nego cijeloga našega prostora. Da u Novom Pazaru zahvaljujući vizionarima koji su osjećali odgovornost prema sudbini svoga naroda, mladih ljudi ovog prostora stvore jednu istiuciju koja evo kao što vidite raste i neće je niko zaustaviti na tom putu da postane elitna”.

Studentima i njihovim porodicama obratio se i predsjenik Univerziteta, muftija Muamer ef. Zukorlić, ukazavši na početke i viziju razvoja Univerziteta: “Iz godine u godinu ovim prigodama sve imam manje potrebe da govorim jer Vi govorite. Ono što smo podizali ovih trinaest godina samo progovara i svjedoči iskreno i autentično. Tada smo imali jaku vjeru, a zauzvrat smo dobili Vaše povjerenje. Nema vjere gdje nema povjerenja. I na ovome svijetu nema veće nagrade niti počasti od povjerenja uzvraćenog na pravu vjeru i uvjerenje.Mi nećemo nipošto odustati od toga da na ovom Univerzitetu student uz kvalitetno, savremeno znanje koje dobija također obogaćuje svoju dušu plemenitošću.Čvrsto vjerujemo da samo ono obrazovanje koje unaprijedi kod svakog pojedinca plemenitost jeste pravo obrazovanje”.

Nakon Svečane akademije diplomcima su uručene diploma te je nakon toga organiran koktel za sve prisutne.