Ljetnja i online škola bosanskog jezika

Ljetnja škola bosanskog jezika

• Ljetnja škola obuhvaća intenzivan kurs bosanskog jezika i specifične časove kulture, tradicije, književnosti, historije i interkulturalizma.
  • Ljetnja škola je namijenjena bošnjačkim učenicima viših škola i studentima iz dijaspore i studentima slavistike i sličnih disciplina u svijetu, kao i svim drugima koji žele da bolje upoznaju bosanski jezik i kulturu Balkana.
  • Organizacija svakodnevnih edukativnih obilazaka znamenitosti icjelodnevnihekskurzija vikendom.
  • Mogućnost sticanja sertifikata sa 5 ESPB bodova koji se mogu prenijeti na matične fakultete u inostranstvu.

Osobenosti ljetnje škole

• Dva nivoa kursa: Osnovni i napredni
  • Trajanje:03.08. do 14.08.2015.
  • Veličina grupe: 15-20 polaznika po grupi
  • Starosna dob: od 15 godina
  • Obezbijeđen smještaj i hrana
  • Ukupni broj časova: 40 (1 čas = 45 minuta)
  • Nastavni sadržaj:
    • Bosanski jezik (20 časova)
    • Historija Bošnjaka (5 časova)
    • Kultura Bošnjaka (5 časova)
    • Po izboru: Vjeronauka ili Interkulturalnost (10 časova)

Online škola bosanskog jezika

• Online škola bosanskoga jezika želi na jednostavan, pristupačan, zanimljiv i lahak način da prenese osnovna znanja iz bosanskoga jezika, poznavanja bošnjačke kulture, tradicije i književnosti
  • Nastava se realizira po principu jedan predavač jedan polaznik. U posebnim uvjetima može se organizirati i nastava jednog predavača za više polaznika.
  • Online škola obuhvaća sljedeće nivoe:
    • I (Prvi) nivousmjeren je na polaznike predškolskog uzrasta do sedam godina života.
    • II (Drugi) nivo usmjeren je na učenike osnovnih škola, uzrasta 7-14 godina života.
    • III (Treći) nivo je usmjeren na polaznike srednjih škola, uzrasta 14-18. godina.
    • IV (Četvrti) nivo predviđen je za sve bošnjačke studente i studente slavističkih katedri u svijetu.
  • Nastava za jedan nivo organizira se u dva ciklusa: ljetnjem i zimskom.
  • Ljetnji ciklus će početi 30. marta i trajati do 7. juna. U svakoj radnoj nedjelji polaznici će imati četiri časa, što iznosi 48 časova.
  • Nastava u zimskome ciklusu će početi 14. septembra i trajati do 10. januara i imati 16 radnih nedjelja. U svakoj radnoj nedjelji polaznici će imati tri časa. što iznosi 48 časova.
  • Ukupan broj časova je 96 po jednome nivou.

Kontakt:

Univerzitet u Novom Pazaru